Jesenná starostlivosť o záhradu

Prajete si na jar av lete bezstarostne užívať krásne počasie na záhrade? Teraz je ten správny čas pripraviť celú záhradu na zimu. To sa týka samozrejme aj záhradného nábytku – či už sa jedná o set so záhradnými stoličkami a stolom, lehátka alebo kompletnú záhradnú zostavu – správna údržba záhradného nábytku je nesmierne dôležitá. Zaujíma vás, ako pripraviť záhradu na zimu? V niekoľkých jednoduchých krokoch vám ukážeme, ako si udržíte svoju záhradu aj záhradný nábytok v skvelom stave. A s prvými slnečnými lúčmi si ho budete opäť bez problémov užívať!

Hrábě  Stromy

Ako prvé si zhrnieme najpodstatnejšie body základného upratovania záhrady:

1. Zhrabanie lístia
2. Posekajte a ošetrite trávnik, aby bol dobre pripravený na jar znovu vyrásť
3. Upracte záhradné jazierko (spadané lístie, údržba techniky)
4. Veľmi dôležité je prerezanie niektorých druhov stromov a kríkov
5. Zasaďte cibuľovité rastliny, aby ste sa na jar mohli tešiť z ich prvých kvetov
6. Pripravte si zásoby dreva, k tomu sa bude hodiť jeden z našich drevníkov
7. Vykonajte údržbu a upratovanie záhradného náčinia
8. Vykonajte údržbu a upratovanie záhradného nábytku
9. Nezabudnite na vtáctvo a zaistite im dobré miesto na kŕmenie a misku na pitie
10. Voľnú pôdu medzi trvalkami zakryte vrstvou mulča, napríklad kompostom alebo kôrou
11. Ochráňte rastliny pred mrazom

Krmítka

Výsadba rastlín

Jeseň je tou najlepšou dobou pre všetky terénne úpravy vašej záhrady, pretože rastliny už nemajú takú silu a ľahšie sa vyberú z pôdy. Krajina je tiež stále teplá, takže sa ľahko ryje a prevracia. Rastliny sú na jeseň už plne dorastené, takže presne vidíte, kde je rastlín dostatok a kde nejaká zeleň prípadne ešte chýba. Okrem toho sú rastliny na jeseň často lacnejšie, pretože mnoho záhradných centier máva výpredaje.

Stávkovanie stromov

Chceli by ste na svojej záhrade zasadiť jeden alebo viac stromov? Aj v tomto prípade je na to jeseň tým najvhodnejším obdobím. Stromy je najlepšie sadiť, keď sú vo vegetačnom pokoji - čo je približne od novembra do marca.

Kompostér  Kompostér  Kompostér

Ako správne založiť kompost

Máte už svoj kompostér?

Zo záhrady máme v tomto období množstvo bioodpadu. Väčšinu z neho je možné pohodlne kompostovať na vlastnej záhrade. Je to oveľa efektívnejší a udržateľnejší spôsob využitia odpadu ako samotná likvidácia. Kompostovaním získate kvalitné hnojivo, vďaka ktorému vrátite do pôdy živiny a zlepšíte jej vlastnosti. Zároveň ušetríte náklady na zvoz odpadu a navyše tiež prispievate k ochrane životného prostredia.

1. Kompostér postavte na rovnú plochu
Kompostér nemá dno a potrebuje mať styk s pôdou, pretože práve odtiaľ sa do kompostéra dostávajú mikroorganizmy.

2. Do kompostéra vložte nalámané vetvy
Pre správne naštartovanie kompostovacích procesov potrebuje kompostér prístup vzduchu, preto vložte do spodného poschodia suché aj mokré vetvičky.

3. Otvorte vetracie otvory
Pre dostatok vetrania otvorte vetrací ventil. Skúsení záhradkári odporúčajú raz za rok kompost prevzdušniť, teda prehádzať vidlami.

Kompost pripravený na použitie nádherne vonia po lesnej pôde. Továrenský kompost sa vyrába pri vyšších teplotách, než aké dosiahnete v kompostovacej nádobe. Domáci kompost preto nie je nikdy taký sterilný ako kompost z výroby. Do kompostéra preto nikdy nevkladajte choré časti rastlín, dokonca ani zvyšky mäsa alebo varených jedál.

Easy go   Listí

Tip na opadané jesenné lístie

Zhrabané lístie nemusíte likvidovať. Vložte ho do plastového vreca na odpadky, prepichnite doň niekoľko otvorov a vrece odložte. Lístie sa potom vo vreci skompostuje. Po roku sa lístie zmení na veľmi živnú listovú pôdu.

Spadané listí

Kuchynský kompostér

Domácí kuchyňský EKO kompostér 11 l Dekorhome   https://www.dekorhome.cz/p/komposter-juwel-bokashi-sensei 

I  kuchyňský odpad se dá jednoduše zpracovat v kompostovacích nádobách. Například v tomto úžasném domácím kuchyňském EKO kompostéru. Nový, dobře promyšlený kuchyňský kompostér umožňuje snadno, čistě a bez zápachu fermentovat organický odpad a také jej recyklovat jako rostlinné hnojivo přímo u vás doma.

Aj kuchynský odpad sa dá jednoducho spracovať v kompostovacích nádobách. Napríklad v tomto úžasnom domácom kuchynskom EKO kompostére. Nový, dobre premyslený kuchynský kompostér umožňuje ľahko, čisto a bez zápachu fermentovať organický odpad a taktiež ho recyklovať ako rastlinné hnojivo priamo u vás doma.

Extra zimná ochrana

Doprajte citlivým rastlinám extra zimnú ochranu. Klasicky známe prikrytie suchým lístím alebo čečinou môže však v miernej zime spôsobiť udusenie rastúcich výhonkov trvaliek. Pod takýmto prekrytím môžu tiež rýchlo splesnivieť. Preto je lepšie v prípade hroziacich mrazov zraniteľné rastliny provizórne prikryť záhradným rúnom (funguje istenie štipčekmi do stanu) a po pominutí mrazov ho opäť odstrániť. Avšak najlepšiu prirodzenú ochranu poskytuje materiál, ktorým sa rastliny samé pokrývajú: odumreté nadzemné zvyšky rastlín. Nevyzerá to síce úhľadne ako zo žurnálu, ale je to čisto prírodné a divoké rastliny to majú takto zariadené.

Nepoužívajte hnojivo bohaté na dusík!

Na jeseň už nepridávajte hnojivo bohaté na dusík. Naopak hnojivo s veľkým množstvom draslíka je v poriadku. To podporuje rast koreňov a nie listov a pomáha rastlinám rovnomerne rozvádzať vodu,

Opadané ovocie

Hnijúce jesenné jablká alebo ďalšie ovocie môže byť zdrojom infekcií. Preto ich pravidelne zbierajte. Pravidelne tiež kontrolujte ovocie v špajze alebo v pivnici, či nechytilo pleseň alebo hnilobu. Vhodné na skladovanie ovocia sú polystyrénové debny rôznych veľkostí.

Nainštalujte záhradné osvetlenie

Solární světla

Solárne záhradné osvetlenie dodá vašej záhrade romantickú atmosféru. Osvetlenie na fotobunku dokáže ochrániť váš majetok pred nežiaducimi návštevníkmi. Oba typy osvetlenia je možné ľahko kombinovať. LED svetlá vyžadujú málo energie. Avšak pamätajte aj na to, že aj príroda na vašej záhrade potrebuje svoj odpočinok. S osvetlením to teda nepreháňajte.

Máte veľa konárov a neviete, čo s nimi?

Môžete si prenajať alebo zakúpiť elektrický drvič konárov. Drvené drevo je výborné ako mulč na prázdne miesta medzi rastlinami. Vetvy určite nechajte pred drvením najprv vyschnúť. Stroj sa totiž môže ľahko zaseknúť, pokiaľ sa doň vkladajú vetvy vlhké a zelené.

4 kroky na ochranu a uloženie záhradného nábytku na zimu

Salemo 2    Přenosné ohniště rezavá ocel Dekorhome

Dnes sa predáva väčšina záhradného nábytku, ktorý má výbornú odolnosť voči poveternostným vplyvom. V zásade to znamená, že môže zostať vonku po celý rok. To však nemení nič na tom, že počasie môže mať vplyv na životnosť nábytku. Preto je vhodné ho pred uložením na zimu správne ošetriť.

1. KROK - Očistenie záhradného nábytku

Než zima naozaj začne, je dôležité záhradný nábytok poriadne vyčistiť, a to bez ohľadu na to, či záhradný nábytok plánujete uložiť na zimu dovnútra (pod prístrešok, do kôlne alebo záhradného domčeka), zakryť alebo ho nechať len tak byť. Tento krok je dôležitý preto, aby prípadné nečistoty nemali šancu spôsobiť poškodenie alebo hrdzu. Bez ohľadu na materiál nábytku ho na veľkých plochách môžete očistiť vlhkou handričkou a mäkkou hubkou alebo kefkou na hranách, drážkach av rohoch. Ak sa objavia škvrny, ktoré nemožno odstrániť vlhkou handričkou, môžete si vyrobiť roztok vody v kombinácii s jemným saponátom alebo sódou.

Upozornenie: vtáčí trus by mal byť vždy čo najskôr odstránený - kvôli prítomným kyselinám má často korozívne účinky, ktoré ovplyvňujú vonkajšiu vrstvu záhradného nábytku.

Po vyčistení nechajte záhradný nábytok uschnúť, prípadne utrite suchou handričkou.

2. KROK - Ošetrenie záhradného nábytku

Po vyčistení a vysušení záhradného nábytku ho môžete uložiť alebo zakryť ochrannou plachtou. Na správne ošetrenie záhradného nábytku je samozrejme dôležitý použitý materiál. Tu je krátke zhrnutie toho, čo je vhodné a čo nie je vhodné s rôznymi materiálmi robiť:

Drevený záhradný nábytok

Sylva

Drevený záhradný nábytok vydrží dlhšie, pokiaľ bude na zimu uskladnený v suchu a na dobre vetranom mieste. Ideálnym priestorom na uloženie nábytku je napríklad garáž, prístrešok pre auto, kôlňa či záhradný domček. Každopádne by nábytok mal byť chránený pred mrazom a snehom. Pokiaľ ho nechávate cez zimu pod pergolou, nezabudnite použiť krycie plachty.

Drevený záhradný nábytok najskôr ošmirgľujte alebo jemne obrúste. Potom ho natrite impregnačným prípravkom proti hmyzu, plesniam a hubám. Potom prichádza na rad ošetrení ochranným náterom. Vybrať si môžete z niekoľkých možností:
- Lak vytvára na nábytku jednoliatu vrstvu, čím ho veľmi dobre chráni, ale zároveň už potom neposkytuje pocit čisto prírodného dreva.
- Vosk dodá drevu prirodzený vzhľad, ale neobstojí pri vysokých teplotách.
- Olej sa vsakuje pomaly, nechajte teda nábytok skutočne dlho vyschnúť. Je vhodný hlavne na tvrdšie drevá, ako sú buk, orech, jelša či javor.
- Lazúra sa všeobecne považuje za najlepšiu možnú ochranu záhradného nábytku a hodí sa na mäkšie dreviny – jedľu, smrek, borovicu a lipu.

Pri ošetrovaní dreveného záhradného nábytku venujte zvýšenú pozornosť druhu dreva, s ktorým máte čo do činenia: každý druh dreva má svoje špecifické prípravky na údržbu! Ak chcete drevený záhradný nábytok ochrániť plachtou, je dôležité, aby pod plachtou bola možnosť odvetrávania.

Kovový záhradný nábytok
Zahradní jídelní set 6+1 ks

Väčšina kovového záhradného nábytku je pozinkovaná alebo práškovo lakovaná. To znamená, že na ráme je vrstva zinku alebo povrchu, ktorý zabraňuje korózii. Tento nábytok stačí očistiť iba handričkou alebo mäkkou kefkou. Na miestach, kde je povrch akokoľvek poškodený (napríklad kvôli poškriabaniu alebo pretlačeniu), sa môže objaviť hrdza. Ošetrením týchto miest napríklad pomocou viacúčelového WD-40 pomôžete zabrániť hrdzi a ďalším nežiaducim javom.

Hliníkový záhradný nábytok

Zahradní lavice 108 cm litý hliník Dekorhome

Pri hliníkovom záhradnom nábytku sa neodporúča zakrývať ho plachtou, aby nedošlo k plesniveniu a vzniku nevzhľadných škvŕn. Hliník je relatívne bezúdržbový, ale po dlhej dobe môže tiež zhrdzavieť, a to kvôli odolným nečistotám, ktoré narúšajú jeho ochrannú vrstvu. Preto je dôležité raz až dvakrát ročne vyčistiť hliníkový záhradný nábytok mydlovou vodou a handričkou.

Nerezový záhradný nábytok

Zahradní jídelní set 9 ks ocel / textilen Dekorhome

Nerezová oceľ je tiež relatívne nenáročná na údržbu. Aby však bol váš nábytok z nerezovej ocele v najlepšom stave, je vhodné ho očistiť vlhkou handričkou, nechať uschnúť a ošetriť napríklad prípravkom WD-40. Po nastriekaní je vhodné ho ešte vyleštiť. Tým zaistíte nielen čistý stôl alebo stoličku, ale aj zanecháte ochrannú vrstvu.

Plastový záhradný nábytok

Corfu Set

Plast patrí medzi materiály náchylné na ničenie mrazom. Plastový nábytok v zime trpí a rozhodne by sme ho nemali nechávať na voľnom priestranstve vystavený mrazu, snehu a dažďu. Plastový nábytok nestačí len uložiť do kôlne alebo pod prístrešok, pretože aj tam v zime klesajú teploty pod nulu. Plast pri teplotách pod nulou rýchlo krehne a jeho stabilita a pevnosť sa narúša, čo vedie k tomu, že sa každú chvíľu môže nábytok rozlámať. Je preto vhodné uložiť plastový nábytok tam, kde nikdy nemrzne.

Plastový nábytok je možné čistiť klasicky vlhkou handričkou s mydlovým roztokom. Pokiaľ máte na nábytku škvrny, ktoré odolávajú bežnému umývaciemu prostriedku, skúste na ne použiť lieh alebo prípadne aj rôzne čistiace oleje. Špeciálne na údržbu plastového záhradného nábytku sú určené prípravky s rastlinnými alebo esenciálnymi olejmi, ktoré na povrchu vytvárajú ochranný film, ktorý chráni ako pred nepriazňou počasia v priebehu letnej sezóny, ale zároveň dobre poslúži aj v zime, pretože odpudzuje špinu a do istej miery aj prach a chráni aj pred poveternostnými vplyvmi.

Zahradní domek N3 WPC mahagon / antracit Dekorhome  Přenosné ohniště rezavá ocel Dekorhome

3. KROK - Uložte záhradný nábytok dovnútra alebo ho zakryte

V ideálnom prípade by ste mali mať záhradný nábytok, ktorý v zime nepoužívate, uložený vo vnútri. Pokiaľ na to nie je miesto, napríklad pri veľkej záhradnej zostave, je vhodné nábytok aspoň zakryť ochrannými plachtami. Pozor na vhodné odvetrávanie!

Poznámka: Vankúše a matrace, ktoré patria k záhradnému nábytku, skladujte vždy na suchom a dobre vetranom mieste, aby nechytili plieseň. A nezabudnite ani na slnečníky!

Dýně

Teraz je Vaša záhrada pekne uložená na zimný spánok a vy si ju na jar opäť budete môcť vychutnať.
Tím Dekorhome Vám praje krásne jesenné dni!

Nábytok

Záhrada

Dizajnový nábytok

Osvetlenie

Obývacia izba

SEDACIE SÚPRAVY

Kuchyňa

Predsien

Kúpeľňa

Detská izba

Spálňa

Pracovňa

Veľký výpredaj nábytku

Skladovky

Náš blog a akcie

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení